Rodzina 800+

STRONA GŁÓWNA

 

 Noc Otwartych Sadow_logo

Noc Otwartych Sądów w Zielonej Górze

W dniu 22 maja 2026 roku Sąd Okręgowy w Zielonej Górze oraz Sąd Rejonowy w Zielonej Górze wzięły udział w ogólnopolskiej inicjatywie „Noc Otwartych Sądów”, organizowanej w związku z obchodami Dnia Wymiaru Sprawiedliwości.

W godzinach od 16:00 do 20:00 budynki sądów były otwarte dla mieszkańców, którzy licznie skorzystali z zaproszenia. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem – sądy odwiedziło wiele osób w różnym wieku, w tym rodziny z dziećmi, młodzież oraz osoby zainteresowane funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości.

Celem inicjatywy było przybliżenie obywatelom pracy sądów, zawodów prawniczych oraz instytucji współpracujących z wymiarem sprawiedliwości, a także pokazanie, że sąd to miejsce dostępne, pełniące ważną rolę w życiu społecznym.

W programie wydarzenia znalazły się m.in. symulacje rozpraw sądowych i mediacji przygotowane z udziałem uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze im. Edwarda Dembowskiego oraz V Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze im. Krzysztofa Kieślowskiego. Uczestnicy mogli także wziąć udział w oprowadzaniu edukacyjnym „Śladami sprawy karnej”, „Śladami sprawy rodzinnej” oraz „Śladami sprawy cywilnej – mediacja a rozprawa”.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również strefa rozmów o prawie i zawodach prawniczych. Odwiedzający mogli porozmawiać z sędziami, prokuratorami, adwokatami, radcami prawnymi, kuratorami sądowymi, mediatorami oraz studentami prawa. Przygotowano także spotkania ze specjalistami Lubuskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii oraz Ośrodka Adopcyjnego w Zielonej Górze.

W ramach wydarzenia odbyły się również wykłady otwarte pt. „Śledztwo i dochodzenie – czyli słów kilka o ściganiu przestępstw i ich sprawców”, prowadzony przez dr Mateusza Tomczyka (Uniwersytet Zielonogórski), oraz „Terroryzm a Polska – czy jest się czego obawiać? Rola ABW w systemie organów państwa”, prowadzony przez ppłk. Grzegorza Sochackiego (Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego).

Przed budynkiem sądu zaprezentowano sprzęt, pojazdy i umundurowanie służb oraz instytucji publicznych, w tym Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Lubuskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy przygotowane przez funkcjonariuszy Policji oraz prokurator Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Małgorzatę Żok. Uczestnicy mogli zobaczyć, na czym polega praca techników kryminalistyki, w jaki sposób zabezpiecza się ślady oraz jaki sprzęt wykorzystywany jest podczas czynności na miejscu zdarzenia. Dużą atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych, był również pokaz pracy psa służbowego Policji, który wzbudził wiele emocji i zainteresowania wśród odwiedzających.

Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez zaangażowania wielu osób – sędziów, pracowników sądów oraz przedstawicieli instytucji współpracujących. Dzięki ich pracy i otwartości możliwe było stworzenie przestrzeni do bezpośredniego spotkania mieszkańców z wymiarem sprawiedliwości.

„Noc Otwartych Sądów” w Zielonej Górze pokazała, jak duże jest społeczne zainteresowanie funkcjonowaniem sądów oraz pracą osób wykonujących zawody prawnicze. Wydarzenie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem uczestników i stanowiło ważny element budowania zaufania do instytucji państwa prawa. 


 

Komunikat Prezesa Sądu Okręgowego w Zielonej Górze w sprawie opiniowania kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych Kandydata do KRS w związku z opiniowaniem ich kandydatury przez samorząd sędziowski

 


 

Z dniem 1 kwietnia 2026 roku kasa Sądu Okręgowego w Zielonej Górze została zlikwidowana.

Więcej informacji znajduje się w zakładce Aktualności.

 


 

Informacja o dodatkowym dniu wolnym od pracy

Zgodnie z zarządzeniem Nr 9/2026 Prezesa Sądu Okręgowego w Zielonej Górze z dnia 11 lutego 2026 roku, dzień 14 sierpnia 2026 roku (piątek) jest dniem wolnym od pracy dla pracowników Sądu Okręgowego w Zielonej Górze, w zamian za święto przypadające w dniu 15 sierpnia 2026 roku (sobota).

Zarządzenie Nr 9/2026 z dnia 11 lutego 2026 r.


 

Pismo procesowe wniesione drogą elektroniczną do Sądu Okręgowego w Zielonej Górze nie wywołuje skutków prawnych, ponieważ nie spełnia warunków pism procesowych określonych w przepisach prawa regulujących procedury sądowe (art.126 k.p.c. i art. 119 k.p.k.).

W związku z tym pismo winno być złożone w formie papierowej.

Elektroniczna skrzynka podawcza – w szczególności udostępniona na platformie ePUAP – umożliwia składanie pism w formie dokumentu elektronicznego jedynie w sprawach, w których stosuje się ustawę z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, tj. skarg, wniosków i petycji.

Nie będzie nadawany bieg wiadomościom zawierającym treści znieważające lub słowa powszechnie uznawane za obelżywe lub które nie dotyczą Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.


 

KOMUNIKAT DOTYCZĄCY

PUNKTU INFORMACYJNEGO KRAJOWEGO REJESTRU KARNEGO

Zastrzega się możliwość wyłączenia automatu kolejkowego i zaprzestania wydawania kolejnych numerków w przypadku stwierdzenia, iż liczba osób oczekujących na wydanie zaświadczenia przekracza możliwość ich obsłużenia w danym dniu. 


Sąd Okręgowy w Zielonej Górze mieści się w kilku budynkach, aby ułatwić Państwu poruszanie się po naszej instytucji, przedstawiamy poniżej, które komórki organizacyjne znajdują się w poszczególnych budynkach.

 

W budynku, przy pl. Słowiańskim 1 mieszczą się:

  • Gabinet Prezesa, Wiceprezesa oraz Dyrektora Sądu
  • II Wydział Karny
  • III Wydział Penitencjarny i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych
  • VII Wydział Karny Odwoławczy
  • VIII Wydział Wizytacyjny - Obrót Zagraniczny
  • Oddział Finansowy
  • Oddział Kadr

W budynku, przy pl. Słowiańskim 5 mieszczą się:

  • Oddział Gospodarczy
  • Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów

W budynku, przy pl. Słowiańskim 6 mieszczą się:

  • Biuro Obsługi Interesantów z Czytelnią akt
  • Punkt Informacyjny Krajowego Rejestru Karnego
  • Oddział Administracyjny
  • I Wydział Cywilny
  • IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
  • VI Wydział Cywilny Odwoławczy
 
W budynku, przy pl. Słowiańskim 25 mieszczą się:
  • Audytor Wewnętrzny
  • Kurator Okręgowy
  • Biuro Podawcze 
  • Asystenci sędziów